De gemeenten Barneveld, Ermelo en Apeldoorn, de provincie Gelderland en het ministerie van Defensie gaan nauwer samenwerken. Op donderdag 3 juli hebben zij hiervoor een belangrijke eerste stap gezet. In Den Haag tekenden zij een zogeheten ‘bestuurlijk voornemen’. Hiermee spreken ze af om samen te kijken naar de ruimtebehoefte van Defensie en wat dat betekent voor de regio.
De veiligheidssituatie in de wereld is onzekerder geworden. Daarom groeit Defensie. Zo kan ze Nederland beter beschermen en ook voldoet ze zo aan internationale afspraken.
Die groei vraagt om meer ruimte, gebouwen en goede voorzieningen. De Veluwe speelt hierin een belangrijke rol. Al jarenlang zijn er veel kazernes en oefenterreinen in de regio. Defensie is daardoor nauw verbonden met de lokale samenleving.
Het gaat om uitbreiding van activiteiten en personeel op de kazernes in Stroe en Ermelo en om de komst van een nieuw eskadron van de Koninklijke Marechaussee naar De Kleiberg in Apeldoorn. De uitbreiding van Defensie biedt kansen, maar vraagt ook om goede afstemming met andere opgaven in de omgeving. Denk aan zaken als mobiliteit, woningbouw, natuur, economie en onderwijs. De partijen gaan de komende tijd onderzoeken hoe ze deze ontwikkelingen samen kunnen vormgeven. De drie gemeenten en provincie willen bijdragen aan de toekomst van Defensie. Tegelijkertijd biedt het een kans om ook andere doelen te halen, zoals meer betaalbare woningen bouwen of het versterken van de leefomgeving.
Op dit moment werken er ruim 2.000 mensen op de kazerne in Stroe en 1.000 in Ermelo. Dit aantal gaat de komende jaren verdubbelen. Met de komst van het eskadron van de Koninklijke Marechaussee komt er een nieuwe defensielocatie bij in Apeldoorn. Dit betekent een forse groei van het aantal militairen in dit gebied. Dat komt ook door de al eerder aangekondigde herontwikkeling van Kamp Nieuw Milligen en een nieuwe centrale kazerne in Zeewolde.
Deze ontwikkelingen hebben gevolgen. Er komt bijvoorbeeld meer verkeer en er zijn extra woningen nodig. Ook de vraag naar energie en andere voorzieningen neemt toe. Hierover gaan Defensie, de gemeenten en provincie verdere afspraken maken. Eind 2025 of begin 2026 verwachten zij hierover een definitief akkoord te sluiten.
Wethouder Bennie Wijnne is blij met de samenwerking met Defensie: “Onze veiligheid vraagt extra ruimte, materieel en personeel bij Defensie. Het huisvesten van extra militairen op de kazerne in Stroe en het intensiever gebruik van deze grote legerplaats is daarom belangrijk. Tegelijk hebben we oog voor de belangen van onze inwoners en ondernemers. Om die reden werken we constructief aan gezamenlijke afspraken."