Samenwerking voor groei van kazernes op de Veluwe

04 jul , 11:52 Gemeente
csm ondertekening bestuurlijk voornemen 15bfdb8dcc
Defensie
Van links naar rechts: Ronald van Veen (wethouder Ermelo), Nick Derks (wethouder Apeldoorn), Gijs Tuinman (staatssecretaris Defensie), Bennie Wijnne (wethouder Barneveld), Peter Drenth (gedeputeerde provincie Gelderland). Foto: ministerie van Defensie

De gemeenten Barneveld, Ermelo en Apeldoorn, de provincie Gelderland en het ministerie van Defensie gaan nauwer samenwerken. Op donderdag 3 juli hebben zij hiervoor een belangrijke eerste stap gezet. In Den Haag tekenden zij een zogeheten ‘bestuurlijk voornemen’. Hiermee spreken ze af om samen te kijken naar de ruimtebehoefte van Defensie en wat dat betekent voor de regio.

De veiligheidssituatie in de wereld is onzekerder geworden. Daarom groeit Defensie. Zo kan ze Nederland beter beschermen en ook voldoet ze zo aan internationale afspraken. 

Vraag om ruimte, gebouwen en voorzieningen

Die groei vraagt om meer ruimte, gebouwen en goede voorzieningen. De Veluwe speelt hierin een belangrijke rol. Al jarenlang zijn er veel kazernes en oefenterreinen in de regio. Defensie is daardoor nauw verbonden met de lokale samenleving.

Uitbreiding in Stroe

Het gaat om uitbreiding van activiteiten en personeel op de kazernes in Stroe en Ermelo en om de komst van een nieuw eskadron van de Koninklijke Marechaussee naar De Kleiberg in Apeldoorn. De uitbreiding van Defensie biedt kansen, maar vraagt ook om goede afstemming met andere opgaven in de omgeving. Denk aan zaken als mobiliteit, woningbouw, natuur, economie en onderwijs. De partijen gaan de komende tijd onderzoeken hoe ze deze ontwikkelingen samen kunnen vormgeven. De drie gemeenten en provincie willen bijdragen aan de toekomst van Defensie. Tegelijkertijd biedt het een kans om ook andere doelen te halen, zoals meer betaalbare woningen bouwen of het versterken van de leefomgeving.

Verdubbeling aantal werknemers Stroe

Op dit moment werken er ruim 2.000 mensen op de kazerne in Stroe en 1.000 in Ermelo. Dit aantal gaat de komende jaren verdubbelen. Met de komst van het eskadron van de Koninklijke Marechaussee komt er een nieuwe defensielocatie bij in Apeldoorn. Dit betekent een forse groei van het aantal militairen in dit gebied. Dat komt ook door de al eerder aangekondigde herontwikkeling van Kamp Nieuw Milligen en een nieuwe centrale kazerne in Zeewolde.

Verdere gevolgen

Deze ontwikkelingen hebben gevolgen. Er komt bijvoorbeeld meer verkeer en er zijn extra woningen nodig. Ook de vraag naar energie en andere voorzieningen neemt toe. Hierover gaan Defensie, de gemeenten en provincie verdere afspraken maken. Eind 2025 of begin 2026 verwachten zij hierover een definitief akkoord te sluiten.

Blij met de samenwerking

Wethouder Bennie Wijnne is blij met de samenwerking met Defensie: “Onze veiligheid vraagt extra ruimte, materieel en personeel bij Defensie. Het huisvesten van extra militairen op de kazerne in Stroe en het intensiever gebruik van deze grote legerplaats is daarom belangrijk. Tegelijk hebben we oog voor de belangen van onze inwoners en ondernemers. Om die reden werken we constructief aan gezamenlijke afspraken."